Skip to content

7 Patterson AveTrenton, NJ 08610

Built 1949

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Dec 11, 2003

Property Information

Block2131
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page175

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,600
22%
Improvement Value:$145,800
78%
Total Assessment$186,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,569+6.7%
2024$6,157+1.2%
2023$6,082-3.3%
2022$6,287+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 4652, Page 17

Property Sale

SaleMulti
$88,000
DeedBook 2642, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1949