Skip to content

644 Newkirk AveTrenton, NJ 08610

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Dec 4, 1984

Property Information

Block2131
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page175

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,800
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,700
19%
Improvement Value:$323,100
81%
Total Assessment$398,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,054+6.7%
2024$13,172+1.2%
2023$13,013-3.3%
2022$13,452+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 2273, Page 693

Property Built

Built

Year Built: 1950