Skip to content

72 Benson Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1965
Commercial

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 9, 2019

Property Information

Block2138
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page175

Building Details

Building Class10
Description2S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,325
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,600
16%
Improvement Value:$217,500
84%
Total Assessment$259,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,131+6.7%
2024$8,558+1.2%
2023$8,454-3.3%
2022$8,739+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft3,325DeedBook 6374, Page 999Recorded7/18/2019

Property Sale

Sale
$252,200

From:

To:

DeedBook 6235, Page 1061Recorded12/7/2015

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 6149, Page 81

Property Sale

SaleMulti
$1,500,000
DeedBook 4686, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1965