Skip to content

65 Hovey AveTrenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Sep 16, 1982

Property Information

Block2139
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page175

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,200
19%
Improvement Value:$184,500
81%
Total Assessment$227,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,024+6.7%
2024$7,521+1.2%
2023$7,430-3.3%
2022$7,680+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$72,000
DeedBook 2197, Page 865

Property Built

Built

Year Built: 1960