Skip to content

19 Benson Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Sep 25, 2009

Property Information

Block2139
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page175

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,800
28%
Improvement Value:$111,100
72%
Total Assessment$153,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,423+6.7%
2024$5,083+1.2%
2023$5,022-3.3%
2022$5,191+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$182,000
DeedBook 6018, Page 830

Property Built

Built

Year Built: 1950