Skip to content

150 Toronita AveTrenton, NJ 08610

Commercial

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 4, 2024

Property Information

Block2150
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page178

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,200
97%
Improvement Value:$1,400
3%
Total Assessment$55,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,910+6.7%
2024$1,790+1.2%
2023$1,769-3.3%
2022$1,828+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 6546, Page 464Recorded1/11/2024

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 4593, Page 166

Property Sale

SaleMulti
$103,000
DeedBook 4377, Page 129