Skip to content

122 Tampa AveTrenton, NJ 08610

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 28, 2024

Property Information

Block2153
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page178

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,816
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,400
30%
Improvement Value:$145,500
70%
Total Assessment$207,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,326+6.7%
2024$6,867+1.2%
2023$6,784-3.3%
2022$7,012+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft2,816DeedBook 6567, Page 1914Recorded9/9/2024

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 2286, Page 746

Property Built

Built

Year Built: 1950