Skip to content

1844 E State St

Trenton, NJ 08619

Built 1945
Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jan 4, 2024

Property Information

Block1636
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,908
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,800
48%
Improvement Value:$114,800
52%
Total Assessment$222,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,844+6.7%
2024$7,352+1.2%
2023$7,263-6.3%
2022$7,753+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,908DeedBook 6546, Page 56Recorded1/10/2024

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 2547, Page 954

Property Built

Built

Year Built: 1945