Skip to content

91 Sundance DriveTrenton, NJ 08619

Built 2015

Last Sale Price
$328,500
Last Sale Date
Jul 27, 2020

Property Information

Block2154
Lot12.25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1342

Building Details

Building Class39
DescriptionROXBURY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,746
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
23%
Improvement Value:$214,600
77%
Total Assessment$279,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,853+6.7%
2024$9,235+1.2%
2023$9,123-3.3%
2022$9,431+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$328,500

From:

To:

Sq Ft1,746DeedBook 6410, Page 1983Recorded8/12/2020

Property Sale

Sale
$302,715

From:

To:

DeedBook 6237, Page 489Recorded12/28/2015

Property Sale

Sale
$106,525

From:

To:

DeedBook 6225, Page 1642Recorded8/12/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015