Skip to content

2454 Sylvan Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1959

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 19, 2024

Property Information

Block2156
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page180

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
39%
Improvement Value:$115,400
61%
Total Assessment$190,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,710+6.7%
2024$6,289+1.2%
2023$6,213-3.3%
2022$6,422+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,075DeedBook 6578, Page 1780Recorded12/30/2024

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

Sq Ft1,075DeedBook 6261, Page 438Recorded9/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1959