Skip to content

1421 Kuser RdTrenton, NJ 08619

Built 1945

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 31, 2009

Property Information

Block2156
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page180

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
35%
Improvement Value:$105,200
65%
Total Assessment$161,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,674+6.7%
2024$5,318+1.2%
2023$5,253-3.3%
2022$5,431+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 6012, Page 579

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 2627, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1945