Skip to content

1934 S Olden AveTrenton, NJ 08610

Built 1956

Last Sale Date
May 15, 2015

Property Information

Block2156
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page180

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,200
28%
Improvement Value:$172,900
72%
Total Assessment$240,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,961+7.1%
2024$7,431+1.3%
2023$7,334-3.5%
2022$7,599+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956