Skip to content

50 Unwin DrTrenton, NJ 08610

Built 1956

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 11, 2022

Property Information

Block2162
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page181

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,423
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
34%
Improvement Value:$135,900
66%
Total Assessment$205,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,256+6.7%
2024$6,801+1.2%
2023$6,719+4.1%
2022$6,451+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,423DeedBook 6464, Page 15Recorded11/15/2021

Property Sale

SaleMulti
$218,000
DeedBook 6171, Page 1183

Property Sale

SaleMulti
$10,000
DeedBook 4740, Page 249

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 4504, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1956