Skip to content

31 Benson LaTrenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 23, 2020

Property Information

Block2533
Lot56
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,900
34%
Improvement Value:$117,400
66%
Total Assessment$177,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,248+6.7%
2024$5,856+1.2%
2023$5,785+4.1%
2022$5,555+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955