Skip to content

67 Lehavre Ct

Trenton, NJ 08619

Built 1989

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Nov 6, 2020

Property Information

Block2167
Lot567
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class37
Description1296
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
28%
Improvement Value:$115,600
72%
Total Assessment$160,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,660+6.7%
2024$5,305+1.2%
2023$5,240+6.5%
2022$4,919+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$196,000
Sq Ft1,272DeedBook 6423, Page 1875Recorded12/8/2020

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook 5699, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1989