Skip to content

54 Versailles CtTrenton, NJ 08619

Built 1989

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block2167
Lot645
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class37
Description1296
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
28%
Improvement Value:$115,600
72%
Total Assessment$160,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,660+6.7%
2024$5,305+1.2%
2023$5,240+6.5%
2022$4,919+2.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 6333, Page 600Recorded7/12/2018

Property Sale

Sale
$214,750
DeedBook 6056, Page 548

Property Sale

Sale
$224,450
DeedBook 5484, Page 39

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 4438, Page 294

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 3992, Page 8

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 3156, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1989