Skip to content

45 Versailles CtTrenton, NJ 08619

Built 1989

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Apr 18, 2017

Property Information

Block2167
Lot637
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page140

Building Details

Building Class37
Description1296
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
28%
Improvement Value:$115,600
72%
Total Assessment$160,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,660+6.7%
2024$5,305+1.2%
2023$5,240+6.5%
2022$4,919+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 6283, Page 671Recorded4/28/2017

Property Sale

Sale
$161,800
DeedBook 6147, Page 1248

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2711, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1989