Skip to content

65 Chambord CtTrenton, NJ 08619

Built 1989

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 31, 2023

Property Information

Block2167
Lot766
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page138

Building Details

Building Class37
Description1296
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
28%
Improvement Value:$115,600
72%
Total Assessment$160,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,660+6.7%
2024$5,305+1.2%
2023$5,240+6.5%
2022$4,919+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,272DeedBook 6531, Page 1285Recorded8/16/2023

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,272DeedBook 6497, Page 1260Recorded8/25/2022

Property Sale

Sale
$152,000

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 6258, Page 689Recorded8/10/2016

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$106,254
DeedBook 2467, Page 818