Skip to content

1245 Wh-Mer Rd, Unit 405Trenton, NJ 08619

Built 1990
Commercial

Last Sale Price
$3,000,000
Last Sale Date
Mar 24, 2022

Property Information

Block2168
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page183

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,900
51%
Improvement Value:$76,200
49%
Total Assessment$155,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,466+6.7%
2024$5,123-42.9%
2023$8,967+6.5%
2022$8,417+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$3,000,000
DeedBook 6482, Page 1319Recorded4/20/2022

Property Built

Built

Year Built: 1990