Skip to content

1245 Wh-Mer Rd, Unit 423Trenton, NJ 08619

Built 1993
Commercial

Last Sale Price
$246,500
Last Sale Date
May 9, 2023

Property Information

Block2168
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page183

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,400
41%
Improvement Value:$120,900
59%
Total Assessment$205,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,221+6.7%
2024$7,706-19.6%
2023$9,590+6.5%
2022$9,002+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$246,500
DeedBook 6523, Page 310Recorded5/16/2023

Property Sale

Sale
$571,000
DeedBook 5536, Page 246

Property Sale

SaleMulti
$194,120
DeedBook 3153, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1993