Skip to content

91 Joni Avenue

Trenton, NJ 08690

Built 1996

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jun 20, 2014

Property Information

Block2169.04
Lot589
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1851

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,548
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,600
26%
Improvement Value:$283,300
74%
Total Assessment$382,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,493+6.7%
2024$12,647+1.2%
2023$12,494+6.5%
2022$11,728+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,548DeedBook 6196, Page 597Recorded6/30/2014

Property Built

Built

Year Built: 1996