Skip to content

28 Joni Ave

Trenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Mar 21, 1994

Property Information

Block2170
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page206

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,615
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,800
29%
Improvement Value:$234,500
71%
Total Assessment$330,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,640+6.7%
2024$10,910+1.2%
2023$10,778+6.5%
2022$10,117+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 2793, Page 92

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 2293, Page 709

Property Built

Built

Year Built: 1985