Skip to content

135 Hewitt AveTrenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Mar 29, 2022

Property Information

Block2176
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,338
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
18%
Improvement Value:$114,700
82%
Total Assessment$139,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,909+6.7%
2024$4,601+1.2%
2023$4,545-10.9%
2022$5,103+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,338DeedBook 6483, Page 1454Recorded4/28/2022

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft1,338DeedBook 6455, Page 1515Recorded9/8/2021

Property Sale

Sale
$118,000
Sq Ft1,338DeedBook 6431, Page 471Recorded2/22/2021

Property Sale

SaleMulti
$96,500
DeedBook 3838, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1920