Skip to content

1315 Deutz AveTrenton, NJ 08611

Built 1938

Last Sale Date
Jun 4, 1997

Property Information

Block2181
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page236

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
20%
Improvement Value:$109,800
80%
Total Assessment$137,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,588+7.1%
2024$4,285+1.3%
2023$4,230-11.5%
2022$4,779+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1938