Skip to content

1369 Deutz AveTrenton, NJ 08611

Built 1952

Last Sale Price
$103,900
Last Sale Date
Jan 6, 2000

Property Information

Block2181
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page237

Building Details

Building Class17
Description1S B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,683
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
17%
Improvement Value:$141,900
83%
Total Assessment$171,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,058+6.7%
2024$5,678+1.2%
2023$5,609-10.9%
2022$6,297+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$103,900
DeedBook 3742, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1952