Skip to content

Henry St(Block 2183 Lot 8)Trenton, NJ 08611

Last Sale Price
$12,000
Last Sale Date
Jun 30, 1997

Property Information

Block2183
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class---
DescriptionG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,600
86%
Improvement Value:$4,300
14%
Total Assessment$29,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,054+6.7%
2024$988+1.2%
2023$976-10.9%
2022$1,095+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$12,000
DeedBook 3227, Page 228