Skip to content

240 Henry StTrenton, NJ 08611

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Apr 17, 2025

Property Information

Block2183
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,800
36%
Improvement Value:$39,300
64%
Total Assessment$61,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,153+6.7%
2024$2,018+1.2%
2023$1,994-10.9%
2022$2,238+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft972DeedBook 6589, Page 305Recorded4/25/2025

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 4279, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1925