Skip to content

145 Bunting AveTrenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$289,900
Last Sale Date
Dec 31, 2020

Property Information

Block2184
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class17
Description2SB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,856
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,600
14%
Improvement Value:$215,500
86%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,814+6.7%
2024$8,261+1.2%
2023$8,161-10.9%
2022$9,161+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$289,900
Sq Ft2,856DeedBook 6428, Page 298Recorded1/26/2021

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 6004, Page 6

Property Sale

SaleMulti
$169,500
DeedBook 4324, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1920