Skip to content

1186 Deutz AveTrenton, NJ 08611

Built 1825

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Apr 8, 2011

Property Information

Block2184
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page236

Building Details

Building Class17
Description2SB G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,312
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,900
19%
Improvement Value:$198,300
81%
Total Assessment$246,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,676+6.7%
2024$8,132+1.2%
2023$8,034-10.9%
2022$9,018+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 6102, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1825