Skip to content

1212 Deutz AveTrenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$42,000
Last Sale Date
Mar 12, 2019

Property Information

Block2184
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page236

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage868
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,700
34%
Improvement Value:$43,100
66%
Total Assessment$65,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,319+6.7%
2024$2,173+1.2%
2023$2,147-10.9%
2022$2,410+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$42,000

From:

To:

Sq Ft868DeedBook 6361, Page 679Recorded3/19/2019

Property Sale

SaleMulti
$28,800
DeedBook 2405, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1900