Skip to content

1114 Deutz AveTrenton, NJ 08611

Built 1925

Last Sale Price
$69,000
Last Sale Date
Jan 26, 2001

Property Information

Block2184
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,400
21%
Improvement Value:$107,200
79%
Total Assessment$135,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,779+6.7%
2024$4,479+1.2%
2023$4,425-10.9%
2022$4,967+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$69,000
DeedBook 3993, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1925