Skip to content

1346 Deutz AveTrenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$71,500
Last Sale Date
Jul 12, 1999

Property Information

Block2185
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page236

Building Details

Building Class27
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,500
24%
Improvement Value:$75,500
76%
Total Assessment$99,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,489+6.7%
2024$3,270+1.2%
2023$3,230-10.9%
2022$3,626+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$71,500
DeedBook 3630, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1920