Skip to content

407 Bunting AveTrenton, NJ 08611

Built 1950
Industrial

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 24, 2019

Property Information

Block2186
Lot36.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page237

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,120
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,400
20%
Improvement Value:$253,100
80%
Total Assessment$317,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,189+6.7%
2024$10,487+1.2%
2023$10,360-10.9%
2022$11,630+9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft5,120DeedBook 6375, Page 860Recorded7/26/2019

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4263, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1950