Skip to content

26 Barricklo StTrenton, NJ 08610

Built 1949

Owner
---
Last Sale Price
$282,500
Last Sale Date
Nov 24, 2024

Property Information

Block2192
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,108
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
22%
Improvement Value:$107,700
78%
Total Assessment$137,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,853+6.7%
2024$4,548+1.2%
2023$4,493-10.9%
2022$5,044+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$282,500
Sq Ft1,108DeedBook 6577, Page 1347Recorded12/17/2024

Property Sale

SaleMulti
$81,900
DeedBook 3565, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1949