Skip to content

64 Andrew StTrenton, NJ 08610

Built 1943

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block2193
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class17
Description1S B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,741
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,000
20%
Improvement Value:$116,000
80%
Total Assessment$145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,110+6.7%
2024$4,789+15.6%
2023$4,144-10.9%
2022$4,652+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,741DeedBook 6417, Page 561

Property Sale

SaleMulti
$185,400
DeedBook 5684, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1943