Skip to content

89 Elizabeth AveTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block2194
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,139
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
24%
Improvement Value:$96,000
76%
Total Assessment$127,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,475+6.7%
2024$4,195+1.2%
2023$4,144-10.9%
2022$4,652+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,139DeedBook 6486, Page 1021Recorded5/24/2022

Property Sale

Sale
$71,250

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 6181, Page 1571

Property Sale

SaleMulti
$98,500
DeedBook 4184, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1930