Skip to content

939 Lalor StTrenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Aug 30, 2022

Property Information

Block2194
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,000
23%
Improvement Value:$72,100
77%
Total Assessment$94,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,316+6.7%
2024$3,108+1.2%
2023$3,070-10.9%
2022$3,447+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,176DeedBook 6498, Page 1800Recorded9/2/2022

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 4246, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1900