Skip to content

86 Julia AveTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 10, 2024

Property Information

Block2194
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,218
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
15%
Improvement Value:$153,100
85%
Total Assessment$181,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,304+6.7%
2024$4,971+1.2%
2023$4,911-10.9%
2022$5,513+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,218DeedBook 6554, Page 391Recorded4/17/2024

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,218DeedBook 6530, Page 1488Recorded8/8/2023

Property Sale

SaleMulti
$91,000
DeedBook 2569, Page 919

Property Built

Built

Year Built: 1950