Skip to content

40 Julia AveTrenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2006

Property Information

Block2194
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
24%
Improvement Value:$97,100
76%
Total Assessment$128,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,514+6.7%
2024$4,231+1.2%
2023$4,180-10.9%
2022$4,692+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$81,500
DeedBook 3293, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1952