Skip to content

209 Elizabeth Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block2214
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page240

Building Details

Building Class27
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,400
22%
Improvement Value:$85,800
78%
Total Assessment$110,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,883+6.7%
2024$3,640+15.6%
2023$3,149-10.9%
2022$3,535+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$159,000
Sq Ft1,152DeedBook 6425, Page 469Recorded12/21/2020

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 4288, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1900