Skip to content

961 Lalor StTrenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$131,000
Last Sale Date
Jan 7, 2022

Property Information

Block2195
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage974
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,100
26%
Improvement Value:$64,100
74%
Total Assessment$86,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,038+6.7%
2024$2,847+43.0%
2023$1,990-10.9%
2022$2,234+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$131,000
Sq Ft974DeedBook 6472, Page 1054Recorded1/25/2022

Property Sale

SaleMulti
$79,500
DeedBook 2819, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1920