Skip to content

36 Elizabeth Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Apr 16, 2014

Property Information

Block2195
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class17
Description1SS G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
17%
Improvement Value:$136,200
83%
Total Assessment$164,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,786+6.7%
2024$5,424+1.2%
2023$5,358-10.9%
2022$6,015+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 6191, Page 974Recorded4/17/2014

Property Built

Built

Year Built: 1940