Skip to content

38 Reed AveTrenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Dec 19, 2018

Property Information

Block2196
Lot52
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,358
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,200
25%
Improvement Value:$72,200
75%
Total Assessment$96,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,397+6.7%
2024$3,184+1.2%
2023$3,146-10.9%
2022$3,531+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,358DeedBook 6357, Page 149Recorded2/4/2019

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft1,244DeedBook 6205, Page 1881Recorded11/7/2014

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 6205, Page 1881

Property Built

Built

Year Built: 1925