Skip to content

18 Reed AveTrenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$98,900
Last Sale Date
Aug 5, 1999

Property Information

Block2196
Lot59
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,200
16%
Improvement Value:$143,100
84%
Total Assessment$171,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,037+6.7%
2024$5,658+1.2%
2023$5,590-10.9%
2022$6,275+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$98,900
DeedBook 3651, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1925