Skip to content

81 Reeger AveTrenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Jul 14, 2017

Property Information

Block2197
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage864
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,600
22%
Improvement Value:$99,700
78%
Total Assessment$128,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,521+6.7%
2024$4,238+1.2%
2023$4,186-10.9%
2022$4,700+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

Sq Ft864DeedBook 6292, Page 1235Recorded7/17/2017

Property Sale

SaleMulti
$124,900
DeedBook 6106, Page 651

Property Sale

SaleMulti
$54,500
DeedBook 5706, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1925