Skip to content

36 Marshall Ave WestTrenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Jul 31, 1981

Property Information

Block2197
Lot55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,900
17%
Improvement Value:$136,300
83%
Total Assessment$164,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,786+6.7%
2024$5,424+1.2%
2023$5,358-10.9%
2022$6,015+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 2167, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1925