Skip to content

6 Benton Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2015

Property Information

Block2200
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,800
22%
Improvement Value:$110,400
78%
Total Assessment$142,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,011+6.7%
2024$4,697+1.2%
2023$4,640-10.9%
2022$5,209+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$152,000
DeedBook 4619, Page 27

Property Sale

SaleMulti
$98,400
DeedBook 3976, Page 22

Property Sale

SaleMulti
$77,000
DeedBook 3437, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1953