Skip to content

145 Caroline AveTrenton, NJ 08610

Built 1936

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 3, 2024

Property Information

Block2200
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,284
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
20%
Improvement Value:$112,100
80%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,937+6.7%
2024$4,628+1.2%
2023$4,571-10.9%
2022$5,132+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,284DeedBook 6561, Page 755Recorded7/10/2024

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,284DeedBook 6558, Page 241Recorded6/3/2024

Property Built

Built

Year Built: 1936