Skip to content

102 Jeremiah Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1948

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 1, 2021

Property Information

Block2200
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class17
Description1S B G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,108
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,800
19%
Improvement Value:$126,600
81%
Total Assessment$156,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,512+6.7%
2024$5,166+22.0%
2023$4,235-10.9%
2022$4,755+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,108DeedBook 6460, Page 1047Recorded10/14/2021

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,108DeedBook 6249, Page 599Recorded5/12/2016

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

Sq Ft792DeedBook 6236, Page 1372Recorded12/18/2015

Property Built

Built

Year Built: 1948