Skip to content

119 Barricklo StTrenton, NJ 08610

Built 1946

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block2202
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,932
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
18%
Improvement Value:$133,000
82%
Total Assessment$163,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,744+6.7%
2024$5,384+1.2%
2023$5,319-10.9%
2022$5,971+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$249,000
Sq Ft1,932DeedBook 6469, Page 304Recorded12/29/2021

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 2943, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1946